28-04-2018 Lech Poznań-Górnik Zabrze

Poprawiono: wtorek, 07, sierpień 2018 Drukuj E-mail

Lech Poznań - Górnik Zabrze 2:4

28.04.2018

W meczu 33. kolejki Lotto Ekstraklasy piłkarze Lecha Poznań przegrali z Górnikiem Zabrze 2:4. Bramki dla lechitów zdobywali Oleksiy Khoblenko i Maciej Gajos. Po tym spotkaniu drużyna trenera Nenada Bjelicy zajmuje drugą pozycję w ligowej tabeli.

Po dość niemrawym początku w wykonaniu obu zespołów to gospodarze jako pierwsi stworzyli zagrożenie w polu karnym Górnika. W 8. minucie piłkę przed "szesnastką" gości zebrał Kamil Jóźwiak, podciągnął z nią kilka metrów oraz oddał płaski strzał. Jego próba zatrzymała się jednak na słupku bramki strzeżonej przez Tomasza Loskę. Odpowiedź przyjezdnych była natychmiastowa, ale nie aż tak groźna. Damian Kądzior wycofał futbolówkę do Szymona Matuszka, ale z jego uderzeniem bez większych problemów poradził sobie Matus Putnocky.

Chwilę później ponownie przed szansą stanął Jóźwiak. Mając przed sobą jedynie Loskę, przegrał pojedynek z młodym golkiperem. Niespełna dwadzieścia minut od pierwszego gwizdka niewykorzystane sytuacje lechitów się na nich zemściły. Lewym skrzydłem szarżował Rafał Kurzawa, poniósł głowę i dostrzegł znajdującego się na ósmym metrze Marcina Urynowicza. Ten po obrocie mocnym strzałem otworzył wynik pojedynku. Gracze chorwackiego szkoleniowca dążyli do szybkiego wyrównania, ale dwa strzały w krótkim odstępie czasowym Chrystiana Gytkjaera oraz Jóźwiaka zablokowali kolejno Loska oraz jeden z defensorów Górnika.

Na murawie cały czas działo się sporo i miało to miejsce głównie pod bramką ekipy z Zabrza. Głową po wrzutce Jóźwiaka próbował Tymoteusz Klupś, ale minimalnie chybił celu, z kolei uderzenie Gytkjaera po niespełna pół godzinie gry świetnie na rzut rożny sparował Loska. Po okresie naporu Lecha górnicy wyszli z kontrą, którą kończył Szymon Żurkowski. Putnocky odbił piłkę do boku, gdzie czekał już Mateusz Wieteska i z bliska podwyższył prowadzenie przyjezdnych.

Dziesięć minut po wznowieniu Kolejorz stanął przed dogodną okazją do zdobycia bramki kontaktowej. Przebitkę na linii pola karnego wygrał Łukasz Trałka, wbiegł z prawej strony w kierunku pola bramkowego Loski, ale ostatecznie zabrakło mu nieco precyzji. W 65. minucie to z kolei Górnik mógł zadać decydujący cios, ale po szybkim wyjściu z własnej połowy strzał Kądziora zablokował Emir Dilaver. Po chwili jednak wrzut z autu wykonywał Kurzawa, wyrzucona przez niego piłka trafiła na trzeci metr poznańskiej bramki, gdzie czekał na nią Matuszek i z bliska strzelił dla swojej drużyny trzeciego gola.

Na nieco ponad kwadrans przed końcem lewą stroną znowu ruszył Kurzawa, jego strzał odbił do boku Putnocky, ale tam już czekał Kądzior, który zapisał trafienie na swoim koncie. Gospodarze odpowiedzieli w końcu po dwóch minutach, kiedy to dośrodkowanie wprowadzonego z ławki Macieja Makuszewskiego wykorzystał inny rezerwowy, Oleksiy Khoblenko. Ukrainiec miał później jeszcze jedną szansę, podobnie jak Jóźwiak. W obu przypadkach zabrakło jednak dokładności. W 90. minucie Kolejorz zdobył drugą bramkę. Po asyście Jóźwiaka piękną bramkę przewrotką zdobył Maciej Gajos. Trafienie kapitana nie pomogło jednak w zdobyciu choćby punkty. Poznaniacy przegrywali różnicą dwóch bramek i ostatecznie nie zwyciężyli w drugim kolejnym spotkaniu rozgrywanym przy Bułgarskiej.

Lech Poznań – Górnik Zabrze 2:4 (0:2)

Bramki: Khoblenko (75), Gajos (90) - Urynowicz (18), Wieteska (35), Matuszek (69), Kądzior (73)

Żółte kartki: Majewski, Vujadinović, Dilaver - Bochniewicz, Wieteska, Gryszkiewicz, Loska

Lech Poznań: Matus Putnocky – Mario Situm, Emir Dilaver, Nikola Vujadinović, Volodymyr Kostevych – Łukasz Trałka, Maciej Gajos, Radosław Majewski (73. Maciej Makuszewski)– Tymoteusz Klupś (46. Oleksiy Khoblenko), Chrystian Gytkjaer, Kamil Jóźwiak

Górnik Zabrze: Tomasz Loska – Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Paweł Bochniewcz, Adrian Gryszkiewicz (90. Adam Wolniewicz) – Damian Kądzior, Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa – Daniel Smuga (80. Dariusz Pawłowski), Marcin Urynowicz (87. Michał Koj)

Widzów: 28 629